Uszkodzona tuba laserowa CO2

Jedną z najczęstszych  usterek występujących w ploterach laserowych CO2 jest uszkodzenie lub wyeksploatowanie tuby.

Uszkodzenia, które występują mogą mieć różne konsekwencje. W początkowym etapie “wykończenia” tuby następuje znaczny spadek mocy. W efekcie operator maszyny zazwyczaj podnosi moc pracy tuby lub zmniejsza prędkość cięcia/grawerowania detali. Pozwala to chwilowo podreperować problem, jednak często zabiegi takie kończą się również uszkodzeniem zasilacza wysokiego napięcia. Spowodowane to jest dużym wzrostem rezystancji na tubie co powoduje nadmierne obciążenie zasilacza.

1. Eksploatacja

Należy pamiętać, że element ten jest eksploatacyjną częścią ploterów laserowych i po kilku tysiącach godzin (w zależności od producenta i typu) wymaga wymiany na nowy. Nie należy oczekiwać, że po 5 latach systematycznej pracy Twoja maszyna będzie tak samo efektywnie przecinała materiały na tym samym źródle laserowym.

Jeżeli masz obawy co do działania Twojej maszyny najlepiej skontaktuj się z nami, postaramy się sprawdzić stan układu laserowego i dokonać testów.

2.Przegrzanie tuby co2

Tuba laserowa może zostać uszkodzona również przez przegrzanie. Obowiązkowym elementem każdego plotera jest układ chłodzenia cieczą. Koniecznie musi to być woda demineralizowana, której stan będzie również kontrolowany co jakiś czas (poglądowa ocena czystości cieszy, zaglonienie, nieczystości widoczne gołym okiem). Najlepiej jeśli Twój laser ma profesjonalną chłodnicę cieczy tzw. chiller np. CW5200, który na bieżąco kontroluje temperaturę wody i obniża ją w razie konieczności. Jeśli jednak Twoja maszyna ma tylko zwykłą pompę wymuszającą obieg cieczy koniecznie zaopatrz się w termometr. Jeżeli temperatura wody przekroczy 27st. Celsjusza niezwłocznie przerywaj pracę. Praca przy temperaturze wyższej powoduje lawinowy spadek żywotności układu laserowego. Objawi się to spadkiem mocy i zmianą koloru wytwarzanego strumienia wysokiego napięcia na znacznie jaśniejszy. Przegrzana tuba nadaje się tylko do wymiany, pomimo braku widocznych uszkodzeń mechanicznych.

3. Zamarznięcie lub szok termiczny

Kolejną usterką jest doprowadzenie do zamarznięcia cieczy chłodzącej w tubie co2. Jeżeli doprowadzisz do stanu, w którym woda zamarznie jest wielce prawdopodobne, że czeka Cię wymiana układu chłodzenia i tuby.

4. Mechaniczne uszkodzenie

Mechaniczne rozszczelnienie lub uszkodzenie jest częstym przypadkiem.Przyczyn może być wiele (uderzenie w szklane elementy, wada konstrukcyjna, rozszczelnienie poprzez zastosowanie płynu chłodniczego zamiast wody itd.) Najłatwiej poznasz taki rodzaj uszkodzenia po tym, że w tubie będzie woda w całej objętości. Rozleje się po wszystkich powierzchniach zamiast znajdować się tylko w płaszczu wodnym tuby.

Najłatwiej będzie jeżeli skontaktujesz się z nami i  opowiesz co się stało. Możliwe, że zaradzimy coś zanim będzie zbyt późno co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas.

Serwis, doradztwo i wymiana tuby laserowej CO2:

+48 533 566 701

Patryk Łyszcz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *