Sposoby chłodzenia ploterów laserowych CO2

Jeżeli niedawno kupiłeś swój pierwszy ploter co2 to najprawdopodobniej nie do końca wiesz, że bardzo istotne w tych urządzeniach jest utrzymywanie optymalnej temperatury pracy.

 

Wyróżniamy następujące typy chłodzenia w ploterach:

  • chłodzenie swobodne– polega na wymuszeniu przepływu cieczy przy pomocy pompy, która zanurzona jest w zbiorniku. Rozwiązanie to ma jedną zaletę, którą jest niska cena. Jest jednak znacznie więcej wad: rozwiązanie nie pozwala na autentyczne kontrolowanie temperatury co może skutkować przegrzaniem tuby i jej uszkodzeniem. Problemem jest również mała wydajność, przy dłuższych sesjach cięcia konieczne są przerwy i oczekiwanie aż woda w zbiorniku wyrównawczym się wychłodzi.
  • chłodzenie chillerem biernym– jest to rozwiązanie znacznie lepsze od poprzedniego. Dzięki chłodnicy typu CW3000 mamy możliwość kontrolowania temperatury, posiadamy czujniki przepływu wraz z zabezpieczeniem przegrzania tuby oraz niedrożności układu. Chłodzenie odbywa się za pomocą wymuszonego przepływu powietrza. Cena takiego rozwiązania wydaje się zdroworozsądkowym podejściem półprofesjonalnym lecz bezpiecznym dla plotera.
  • chłodzenie chillerem aktywnym-najlepsze rozwiązanie do użytku profesjonalnego, przystosowane do pracy ciągłej. Przykładem takiej chłodnicy jest chiller CW5200. Posiada on wszystko to, co w jego mniejszym bracie CW3000+ sprężarkę chłodząca. Dzięki wymiennikowi ciepła (podobnym jak w lodówce) nadmierna temperatura jest kontrolowana i zbijana na bieżąco do optymalnej. Większa cena jest spowodowana obecnością sprężarki. Jeżeli myślisz na poważnie o pracy z tymi maszynami nawet nie zastanawiaj się i zaopatrz swój sprzęt w chłodnicę CW5200.

Wskazówki:

Pamiętaj, że maksymalna temperatura cieczy wynosi maksymalnie 25-27st. Celsjusza.

Praca powyżej maksymalnego zakresu grozi przegrzaniem tuby co prowadzi do jej lawinowego spadku mocy czynnej oraz do całkowitego uszkodzenia.

Nie wolno dopuścić też do zamarznięcia wody w układzie. Nie wchodzą w grę żadne prowizoryczne chłodziarki.

Każda tuba co2 posiada płaszcz wodny w którym musi przepływać woda demineralizowana-koniecznie, żeby nie osadzały się minerały w kanałach chłodzących.

Przepływ wody powinien być na poziomie około 1,5 litra na minutę lub szybciej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *