Sposoby chłodzenia ploterów laserowych CO2

Jeżeli niedawno kupiłeś swój pierwszy ploter co2 to najprawdopodobniej nie do końca wiesz, że bardzo istotne w tych urządzeniach jest utrzymywanie optymalnej temperatury pracy.

 

Wyróżniamy następujące typy chłodzenia w ploterach:

  • chłodzenie swobodne– polega na wymuszeniu przepływu cieczy przy pomocy pompy, która zanurzona jest w zbiorniku. Rozwiązanie to ma jedną zaletę, którą jest niska cena. Jest jednak znacznie więcej wad: rozwiązanie nie pozwala na autentyczne kontrolowanie temperatury co może skutkować przegrzaniem tuby i jej uszkodzeniem. Problemem jest również mała wydajność, przy dłuższych sesjach cięcia konieczne są przerwy i oczekiwanie aż woda w zbiorniku wyrównawczym się wychłodzi.
  • chłodzenie chillerem biernym– jest to rozwiązanie znacznie lepsze od poprzedniego. Dzięki chłodnicy typu CW3000 mamy możliwość kontrolowania temperatury, posiadamy czujniki przepływu wraz z zabezpieczeniem przegrzania tuby oraz niedrożności układu. Chłodzenie odbywa się za pomocą wymuszonego przepływu powietrza. Cena takiego rozwiązania wydaje się zdroworozsądkowym podejściem półprofesjonalnym lecz bezpiecznym dla plotera.
  • chłodzenie chillerem aktywnym-najlepsze rozwiązanie do użytku profesjonalnego, przystosowane do pracy ciągłej. Przykładem takiej chłodnicy jest chiller CW5200. Posiada on wszystko to, co w jego mniejszym bracie CW3000+ sprężarkę chłodząca. Dzięki wymiennikowi ciepła (podobnym jak w lodówce) nadmierna temperatura jest kontrolowana i zbijana na bieżąco do optymalnej. Większa cena jest spowodowana obecnością sprężarki. Jeżeli myślisz na poważnie o pracy z tymi maszynami nawet nie zastanawiaj się i zaopatrz swój sprzęt w chłodnicę CW5200.

Wskazówki:

Pamiętaj, że maksymalna temperatura cieczy wynosi maksymalnie 25-27st. Celsjusza.

Praca powyżej maksymalnego zakresu grozi przegrzaniem tuby co prowadzi do jej lawinowego spadku mocy czynnej oraz do całkowitego uszkodzenia.

Nie wolno dopuścić też do zamarznięcia wody w układzie. Nie wchodzą w grę żadne prowizoryczne chłodziarki.

Każda tuba co2 posiada płaszcz wodny w którym musi przepływać woda demineralizowana-koniecznie, żeby nie osadzały się minerały w kanałach chłodzących.

Przepływ wody powinien być na poziomie około 1,5 litra na minutę lub szybciej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *