Optyka-soczewka co2, lustra do plotera

Jeżeli mamy do czynienia z tubą co2 w naszym ploterze laserowym to nieodłącznym elementem jest układ optyczny w którego skład wchodzą:

  • lustra płaskie– zazwyczaj jest ich 3 i są odpowiedzialne za skierowanie wiązki laserowej do głowicy tnącej. Wykonane są ze szkła lub metalu i pokryte związkami metali, które bardzo dobrze odbijają promienie lesera co2.
  • soczewka co2 skupiająca– jest odpowiedzialna za koncentracje promienia laserowego. Jest ostatnim elementem optycznym, który wykonuje docelowa pracę (cięcie lub grawerowanie materiału)
  • elementy konstrukcyjne-statywy luster oraz głowica z ruchomą dyszą, która umożliwia precyzyjne ustawienie ogniskowej do konkretnego materiału. Soczewki w zależności od głównego zastosowania są produkowane z różnymi ogniskowymi. Najbardziej uniwersalnym szkłem jest 2 calowe, umożliwiające cięcie i grawerowanie sklejki, plexi, laminatów grawerskich itp. do grubości ok. 12mm. Jeżeli masz zamiar ciąć miękkie materiały, które są znacznie wyższe (pianki, gruby styrodur itd.) musisz zastosować soczewkę o innej ogniskowej. Skontaktuj się z nami, pomożemy dobrać odpowiednią optykę do Twoich potrzeb.

Uwagi:

Soczewka skupiająca musi być wyposażona w nadmuch sprężonego powietrza, które w trybie ciągłym będzie chłodziło oraz oczyszczało drogę skupionego promienia do materiału. Zazwyczaj wraz z maszyną dołączony jest kompresor membranowy, który generuje ciągły nadmuch powietrza.

Sprawdzaj stan swojego układu optycznego tak często, jak wydaje Ci się to konieczne. Nie sposób napisać uniwersalnie, co ile czasu trzeba odkręcać dyszę i przeglądać soczewkę, ponieważ każdy użytkownik w inny sposób korzysta z maszyny i obrabia inne materiały. Więcej na temat czyszczenia optyki poniżej:

 

  • jeżeli w miejscu pracy panuje duże zapylenie substancjami stałymi (pył drewniany, gipsowy itd.) możesz “przedmuchiwać” lustra i soczewki sprężonym powietrzem (czyste z instalacji lub takie z puszki), aby jak najmniej dotykać fizycznie elementów optycznych. dosyć łatwo je zarysować jeżeli są zanieczyszczone.
  • jeżeli jednak zabrudzenia mają charakter smolisty, oleisty lub kleisty najlepiej uzyć alkoholu etylowego lub specjalnych sterylnych, jednorazowych ściereczek do czyszczenia optyki (do kupienia np w sklepach fotograficznych).

Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje lustra lub soczewka są w złym stanie to odezwij się do nas. Dopasujemy nowe zamienniki a moc cięcia Twojego lasera znacznie się poprawi co przyspieszy pracę i pozwoli na mniejsze “wyżyłowanie” tuby laserowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *