Jaką tubę co2 wybrać? Moc tuby laserowej

Często klienci zadają mi pytanie jaką tubę co2 powinni wybrać, aby stosunek ceny do wydajności był jak najlepszy. Pytanie to ma praktycznie nieskończenie wiele odpowiedzi. Nie chcę jednak żebyś Ty czytelniku już na samym początku się zdemotywował i przestał czytać ten wpis 🙂

Żeby trafnie odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać konkretny przypadek.

Jeżeli priorytetowe dla Ciebie jest szybkie przecinanie grubych materiałów (plexi czy sklejka powyżej 10mm) to proponowałbym tubę o mocy minimum 100W. W zasadzie zadowalające efekty co do wydajności cięcia da tuba 130W. Uwaga, wcale nie znaczy to, że musisz liczyć się z ogromnym wydatkiem! Proponuję poszukać dobrego dostawcy na większe tuby CO2. Dzięki tubie co2 130W będziesz w stanie przecinać grube materiały z prędkością zadowalającą np. POGLĄDOWO PMMA 10mm. na dobrze ustawionej maszynie spokojnie przetniesz ok. 10mm/s.

Jeżeli jednak zaczynasz swoją działalność i Twój laser ma wykonywać RÓŻNE i OGÓLNE realizacje to polecam tubę o mocy 80W. Jest najbardziej elastycznym rozwiązaniem wydajności do ceny (u nas już od 1349zł. brutto). Pozwoli ona wydajnie ciąć materiały o grubościach ok 5mm. oraz z przyzwoitą prędkością grubsze tworzywa. Należy wspomnieć też o szybkim grawerowaniu. W porównaniu do tuby laserowej co2 o mocy 40W możemy uzyskać znacznie głębszy grawerunek i dzięki zapasowi mocy znacznie przyspieszyć tempo grawerowania. Dla sklejki spokojnie można grawerować prędkością 500mm./s.

Jeżeli masz zamiar wykonywać drobne prace poligraficzne tj.: pieczątki, kartki okolicznościowe, małe grawerunki, cięcie filcu to w zupełności wystarczy Ci tuba mocy 60W! Nie daj się zwieść czytelniku marketingowym naciągaczom, którzy mówią o tubach 100W do cięcia filcu 🙂

Co do tuby laserowej co2 o mocy 40W to jedynym jej atutem jest niska cena. Żywotność takich tub jest nieporównywalnie mniejsza w praktyce ze względu na brak możliwości zostawienia zapasu mocy. Oczywiście wszystkie swoje wypowiedzi podpieram wieloletnią praktyką i ciężko naukowo udowodnić byłoby takie tematy.  Wyjątkiem może być mini ploter co2 do grawerowania gumowych pieczątek, gdzie takie tuby znalazły powszechne zastosowanie na całym świecie.

tuba co2 ploteryserwis.pl
tuba co2 ploteryserwis.pl

Jaki jest związek długości tuby do jej możliwości?

Im dłuższa i mocniejszą masz tubę co2, to jej plamka na wyjściu (promień lasera wychodzący z tuby co2) jest większa. Należy pamiętać o tym podczas grawerowania. W praktyce przekłada się to na mniej dokładny grawer w porównaniu np. do tuby 40W, gdzie dzięki jej małej długości promień może szybko się “zapalać i gasić” oraz mieć mniejszą średnicę.

 

Reasumując…Należy zastanowić się, co będzie głównym przedmiotem wykonywanych prac na naszym ploterze co2  i wtedy w zależności od naszych finansowych możliwości podjąć decyzję.

Jeżeli zastanawiasz się czytelniku nad wyborem mocy swojego plotera pamiętaj, że możesz do mnie napisać. Chętnie pomogę!