Wytrzymałość tuby laserowej-jak przedłużyć jej żywot

Podczas obróbki laserowej materiału laserem CO2 cały czas mamy do czynienia z cykliczną pracą tuby laserowej. Jest ona włączana i wyłączana w ogromnej ilości cyki na minutę.

Ma to miejsce zarówno podczas grawerowania jak i cięcia laserowego. Podczas doboru parametrów obróbki mamy o wyboru takie nastawy jak między innymi moc cięcia/grawerowania czy prędkość. Należy pamiętać, że ten niewinny parametr Min Power i Max Power ma bezpośrednie przełożenie na wysterowanie zasilacza wysokiego napięcia a co za tym idzie ilość prądu, którą przyjmie tuba. Między tymi nastawami a żywotnością tuby laserowej zachodzi prosta zależność: im mniejsza moc cięcia/grawerowania tym żywotność tuby dłuższa. Warto więc mieć na uwadze, że jeżeli nie mamy pracy na 3-zmianowy “akord” to lepiej będzie ustawiać max power na np. 75% i nie eksploatować tuby laserowej z maksymalnym natężeniem.

Przykładowo dla tub laserowych firmy Reci 80W maksymalny prąd podawany przez producenta wynosi 29mA. Należy przyjąć, że bezpieczny-roboczy tryb pracy to około 22mA. 

UWAGA!

W niektórych ploterach laserowych zamontowano miernik natężenia prądu i możemy jawnie-na bieżąco kontrolować wartość prądu. Jeżeli nie jesteś pewien co do wartości, a wydaje Ci się że tuby zbyt szybko się palą, przegrzewają czy tracą moc to warto wyposażyć swój ploter laserowy co2 w miernik natężenia prądu o skali 0-30mA. i podpiąć go szeregowo w obwód między tubą a zasilaczem (na powrocie-czarny lub niebieski przewód ode tuby)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *