Wytrzymałość tuby laserowej co2-jak przedłużyć jej żywot

Podczas obróbki laserowej materiału laserem CO2 cały czas mamy do czynienia z cykliczną pracą tuby laserowej. Jest ona włączana i wyłączana w ogromnej ilości cyki na minutę.

Ma to miejsce zarówno podczas grawerowania jak i cięcia laserowego. Podczas doboru parametrów obróbki mamy o wyboru takie nastawy jak między innymi moc cięcia/grawerowania czy prędkość. Należy pamiętać, że ten niewinny parametr Min Power i Max Power ma bezpośrednie przełożenie na wysterowanie zasilacza wysokiego napięcia a co za tym idzie ilość prądu, którą przyjmie tuba. Między tymi nastawami a żywotnością tuby laserowej zachodzi prosta zależność: im mniejsza moc cięcia/grawerowania tym żywotność tuby dłuższa. Warto więc mieć na uwadze, że jeżeli nie mamy pracy na 3-zmianowy “akord” to lepiej będzie ustawiać max power na np. 75% i nie eksploatować tuby laserowej z maksymalnym natężeniem.

Przykładowo dla tuby laserowej co2 firmy Reci 80W maksymalny prąd podawany przez producenta wynosi 29mA. Należy przyjąć, że bezpieczny-roboczy tryb pracy to około 22mA. 

Należy pamiętać, że każda tuba laserowa co2 posiada inny prąd znamionowy i musi być dopasowana do zasilacza wysokiego napięcia. Często popełnianym błędem wśród użytkowników ploterów laserowych jest założenie tuby “intuicyjnie” po wymiarach (podobna długość czy średnica) co zazwyczaj skutkuje złym wyborem i szybszej eksploatacji całego źródła laserowego.Jeżeli potrzebujesz pomocy profesjonalnego serwisu to skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać odpowiednią tubę lub zasilacz.

tuba co2 ploteryserwis.pl
tuba co2 ploteryserwis.pl

UWAGA!

W niektórych ploterach laserowych zamontowano miernik natężenia prądu i możemy jawnie-na bieżąco kontrolować wartość prądu. Jeżeli nie jesteś pewien co do wartości, a wydaje Ci się że tuby zbyt szybko się palą, przegrzewają czy tracą moc to warto wyposażyć swój ploter laserowy co2 w miernik natężenia prądu o skali 0-30mA. i podpiąć go szeregowo w obwód do tuby laserowej co2 a zasilaczem (na powrocie-czarny lub niebieski przewód ode tuby). Pozwoli to kontrolować podstawowy parametr (prąd przepływający przez tubę) oraz znacznie wydłużyć żywotność naszej maszyny cnc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *