głowica lasera-serwis ploterów laserowych

Serwis plotera laserowego co2- konserwacja i wymiana optyki.

Serwis plotera laserowego co2 i jego elementów optycznych (lustra i soczewki) to podstawowa czynność wykonywana podczas przeglądu technicznego oraz wymiany tuby co2.

Każdy ploter wyposażony w szklaną tubę posiada tor optyczny, którego zadaniem jest doprowadzenie wiązki lasera do głowicy tnącej. Następnie w głowicy wiązka jest koncentrowana przez soczewkę skupiającą. Skupiony promień lasera co2 jest wtedy odpowiednio silny aby rozpocząć obróbkę materiału. W podstawowym jedno-głowicowym ploterze tnącym mamy 3 lustra odbijające wiązkę oraz 1 soczewkę skupiającą. Lustra zazwyczaj wykonane są z metalu wypolerowanego w odpowiedni sposób oraz posiadającego galwaniczną powłokę molibdenową. Soczewka skupiająca wiązkę lasera co2 wytwarzana jest z selenku cynku (ZnSe). W  ploterach laserowych wymiary luster i soczewek są różne. Podczas wymiany najpierw należy sprawdzić parametry zamontowanych elementów optyki i dopiero zakupić (lub zgłosić to naszemu serwisowi) odpowiednie części.

Optykę plotera laserowego co2 można czyścić za pomocą szmatki z włókien używanych w optyce (np. mikrofaza) oraz alkoholu potocznie zwanego IPA.

Jeżeli podczas czyszczenia delikatnie zdemontujesz lustra oraz soczewkę w prawidłowy sposób, to geometria toru optycznego nie zmieni się (laser się nie rozreguluje) ponieważ uchwyty luster i pierścień mocujący mają niezmienną, symetryczną płaszczyznę. Należy odkręcać tylko śrubę mocującą lustro a nie regulacyjne śruby z drobnymi gwintami.

lustro lasera co2-serwis plotera laserowego
Pierwsze lustro lasera CO2 (od strony tuby co2) w statywie montażowym.

 

głowica lasera-serwis plotera laserowego
Głowica lasera co2 w której znajduje się ostatnie lustro odbijające wiązkę oraz soczewka skupiająca.

 

Serwis plotera laserowego i regulacja to czynność której trzeba pilnować. Powinno na bieżąco oceniać się stan zabrudzenia optyki w laserze. Po każdym przepracowanym tygodniu z laserem powinno się przy wyłączonej maszynie wzrokowo ocenić czy na lustrach i soczewce nie ma zapylenia czy stałych zabrudzeń. Jeżeli zauważysz, że któraś z powierzchni jest porysowana lub zabrudzona i nie da się doczyścić bezzwłocznie skontaktuj się z nami. Pomożemy wyczyścić tor optyczny profesjonalnie i wykalibrować cały laser co2 na nowo.

Jeżeli jesteś również posiadaczem plotera frezującego cnc lub potrzebujesz praktycznych informacji o maszynach CNC zapraszam Cię na naszą drugą stronę poświęconą branży ploterów frezujących CNC ppcnc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *